תרפיה בבישול

דני חותך את הירקות. הוא נזהר מאוד שלא לחתוך את האצבעות. מיה שוטפת את עלי החסה ומייבשת אותם. היא משתדלת מאוד לא להסתכל על דני, זה פשוט מפחיד אותה מדי המחשבה שהוא יחתוך את האצבעות. מיקה בינתיים מספרת בדיחה על אישה ששוכחת את העוגה בתנור ושורפת את הבית. את מיה זה לא מצחיק. מיקה עוברת לעודד את דני ונותנת לו משימה חדשה, לקלף תפוחי אדמה. מיה נרגעת קצת, ואפילו מחייכת כשהיא רואה את החיוך על פניו של דני.

 

דני הוא הבן של מיה. מיקה היא המנחה של סדנת תרפיה לבישול משפחתית. היא מגיעה מדי שבוע לבית של מיה ודני ועושה איתם סדנה של שעה וחצי במטבח. בעקבות הסדנה היחסים של מיה ודני מתפתחים. וגם המקרר שלהם מתמלא במטעמים.

כולנו צריכים לאכול. אוכל הוא אחד הדברים שאנחנו עושים כבני אנוש. אבל כעת ב"תרבות השפע", האוכל הוא לא רק הכרח קיומי. הוא גם מקור ליצירתיות, לחיבור, ואפילו לתרפיה. 

 

אמר הרמב"ם – " עשה מזונותיך תרופותיך" (יש לזה המשך אבל לא נכנס אליו...). למזונות שלנו יש סגולות מרפא. במיוחד אם האוכל מגיע מגידול מקומי ואורגני, כלומר לא מוקפא ולא מרוסס, וכאשר הוא מגיע במצבו הטבעי והלא מעובד. אבל מעבר למזון עצמו יש גם את עניין הבישול. הבישול עבור אנשים מסוימים הוא סוג של תרפיה.

 

תרפיה בבישול הוא תחום הולך ומתרחב בשנים האחרונות. מדובר בשילוב סדנת בישול ופסיכותרפיה אישית או קבוצתית. תרפיה בבישול יכול להתרחש במקום יעודי לכך, אך המקום האידיאלי עבורה זה במקום ה"טבעי" – המטבח הביתי.

תרפיה בבישול יכולה לגלות לנו כל מיני דברים על עצמנו שלא בהכרח מתגלים לנו במקום אחר. זה יכול להצביע לנו על דפוסים של נקיון וסדר, זה יכול לתת לנו מראה על יחסים בין בני-זוג ובין הורים וילדים, וזה גם יכול להצביע על אופי – היצירתי והסקרן, מול המסורתי והקפדן.

סדנת תרפיה בבישול יכולה להיות חד-פעמית, אבל בדרך כלל במפגש הראשון רק מתחילים להתגלות בפנינו האתגרים והנושאים שאיתם נרצה לעבוד, ולכן מומלץ שסדנת תרפיה בבישול תימשך כמה מפגשים. כך בכל שיעור אפשר להתנסות בסוגי מאכלים וסגנונות בישול שונים, ולתת לצדדים שונים שלנו ביטוי דרך הבישול.

 

תרפיה בבישול לא בהכרח אמורה להשיג תוצאות כמו טיפול פסיכולוגי לדוגמא. תרפיה בבישול מאפשרת לנו לעורר מודעות לצדדים השונים באישיותנו שבאים לידי ביטוי במעשה ולא בהכרח בדיבור. תרפיה בבישול גם יכולה לתת לנו כלים להתמודדות עם מצבים שונים. כך המטבח הופך ממקום של מטלות או עבודה, למקום של יצירה והתחברות.

 

תרפיה בבישול מחברת אותנו למקורות שלנו, לצרכים הבסיסיים שלנו כבני אדם – מהצרכים הפיזיים של מזון, של חום, של עונג - ועד לצרכים החברתיים והרגשיים שלנו – יכולת שיתוף פעולה, נתינה, יצירתיות, התחדשות. 

 

אז למי מתאים להזמין סדנת תרפיה בבישול? מי שמפחד מהמטבח, מי שקשה לו לבשל עם אנשים נוספים, מי שמרגיש שהוא לא יודע מה לעשות או שיש לו תחושת כישלון בבישול, מי שרוצה לבשל לפחות טוב כמו חמותה או כלתה. למעשה תרפיה בבישול מתאימה לכל אחד.

סדנת תרפיה בבישול מוציאה את הטיפול הנפשי והמשפחתי מחדר הטיפולים ומכניסה אותו לבית, למטבח, לחיים. תרפיה בבישול מכניסה למטבח את האיכויות של הטיפול – ריפוי, שיקום, בטחון. מחד גיסא טעים, ומאידך גיסא נעים...

 

מעוניינים להשתתף בסדנת בישול טבעוני וללמוד להכין מתכונים מעולים בעצמכם?

אני מזמינה לקחת חלק בסדנת בישול חווייתית ומלמדת במטבח הביתי שלכם או בחייק הטבע

לפרטים על מגוון הסדנאות לחצו כאן

 

:פרטי התקשרות

mikafoodart@gmail.com

050-8432843

  • Facebook Basic Black
  • Instagram Basic Black
  • YouTube Basic Black

הירשמו לעדכונים