טיפול בבישול

טיפול באמצעות בישול הוא כלי רב עוצמה המשלב בתוכו אלמנטים רבים.

המגע  בין תינוק שהבליח לאוויר העולם לבין אמו קשור בהזנה של האם את תינוקה. כאן נוצר הקשר הראשוני והמשמעותי ביותר בחיינו. טיפול בבישול נוגע ביחסים שלנו עם עצמנו ועם העולם שמחוצה לנו.

 

טיפול בבישול הוא חוויה רב חושית שיוצרת ריקוד עדין בין עולמינו הפנימי והחיצוני. דרך היחסים שלנו עם אוכל ניתן ללמוד על דפוסי החיים שלנו ויחסינו עם הסובבים אותנו.

בזמן שכל החושים משתפים פעולה בהרמוניה נפתח בעדינות שער קטן לעולם פנימי שמאפשר לנו הבנה, התבוננות, שיתוף ויצירת יחסים מיטיבים ובריאים יותר.

חוש המישוש מאפשר עבודה על מוטוריקה עדינה. התנסות והכרה של מרקמים מגוונים ומלטפים פותחים בפנינו עולם חדש ומרתק של תחושות נעימות.

חוש המישוש

בעזרת חוש השמיעה החוויה הבישולית הופכת לסימפוניה עריבה לאוזן. צריבה של פלפל על מחבת לוהטת, פופקורן שרוקד בתוך סיר רותח והאזנה לסועדים שמתענגים בקול רם על כל ביס וביס – כל אלה ועוד יוצרים חוויה של הרמוניה במטבח.

חוש השמיעה

אנחנו אוכלים קודם כל דרך העיניים. חוש הראיה הוא משמעותי בהחלטה שלנו האם להכניס דבר מה לפה או להימנע ממנו. ישנו גם האלמנט האמנותי והיצירתי שבא לידי ביטוי בנראות של המזון אותו אנו מכינים. שילוב של טעמים וצבעים, צלחות, יצירתיות, רכישת מיומנות ופרקטיקה ותחושת מסוגלות עצמית, באים לידי ביטוי ביצירת הכפיים שלנו.

חוש הראייה

חוש הטעם

חוש הטעם מתעורר לחיים כשאנו נכנסים למטבח. שילובים מעניינים של חמוץ, מתוק, מלוח ואפילו חריף משובבים את הלב ומעוררים את התיאבון. ההזדמנות להעז יוצרת שילובי טעמים ייחודיים והזדמנויות להיפתח לעולמות חדשים שלא הכרנו.

חוש הריח

האחרון והחביב ביותר, חוש הריח בכבודו ובעצמו. לחוש הריח יש יכולת מרשימה לחדור לגופנו דרך תאי הזיכרון ישירות לנימי הנשמה. הגוף שלנו זוכר הכל. בעזרת חוש הריח ניתן להעיר מתרדמת  זכרונות רבים שבצורים ונצורים עמוק בתוכנו. חוש הריח לא מבקש רשות מהמודע או מהתת מודע, הוא פשוט מתעורר לחיים ברגע שהוא מריח משהו מוכר. הוא מעלה בנו זכרונות נעימים, ולוקח אותנו למחוזות העבר. לעיתים מתעוררים גם זכרונות שלוקחים אותנו למקומות שאנחנו מעדיפים לשכוח, זה חלק בלתי נפרד מהתהליך ומהדרך. כנראה שגם שם צריך לעבור.

החוויה הרב חושית שניתן להפיק מעיסוק באוכל סוללת דרך לעולמות פנימיים ובחזרה החוצה באופן חיובי ומיטיב.

 

מיומנויות נרכשות לא נשארות אף פעם מבודדות בתחום אחד. המיומנויות שאנו רוכשים במטבח הולכות וגולשות לתחומים נוספים בחיים ולהיפך, לחיוב ולשלילה. כולנו חווינו ארוחת רחוב לחוצה בהמתנה לנסיעה , או פלאפל ביום חם בתחנה המרכזית. הרעש הלחץ והמצב הנפשי ישפיעו על אופן האכילה, על הטעמים, על תחושת השובע וכמובן גם העיכול. הקשר הזה בין המצב הדינמי בו אנו נמצאים לבין הצורה בה אנו אוכלים הוא דו כיווני. מכאן כוחן של המיומנויות הנרכשות במטבח להשפיע על כלל התנהלותנו בחיים.  את התהליך הזה של השפעת הההתנהגות הקולינרית שלנו על מבנה האישיות והנפש חילקתי למספר שלבים.

 

השלב הראשון הוא הוא בירור הרצונות שלי והתחברות אליהם. רבים מאיתנו מתקשים להגדיר במדויק מה אנחנו רוצים מעצמינו ומהחיים. הבישול מקנה לנו את המיומנות הזאת. מיומנות שחוזרת על עצמה בכל פעם שאנו נכנסים למטבח. התמודדות עם שאלות כגון: מה אני אוהבת, מה עושה לי טוב, למה אני אוכלת ועוד...

כאשר אני מבררת את דפוסי האכילה שלי ויחסי עם אוכל, יש לקחת בחשבון גם את הגוף שלי. הגוף משרת אותנו נאמנה לאורך המסע הזה שנקרא "חיים" ולכן יש לנהוג בו בכבוד ובהכרת תודה. יש להיות קשובים לצרכים שלו ולהזין אותו באנרגיה חיובית. מן ההכרח שנקדיש זמן לתחושות הפיזיות והרגשיות שאוכל מעלה בנו.

לאחר שלב הבירור מגיע שלב התכנון. על מנת להגיע לתוצאה רצויה ומשמחת, יש להשקיע מחשבה על דרך הביצוע. בשלב זה ניקח בחשבון את הכלים הנדרשים, כמויות, קניות, תקציב וזמן.

החלטנו מה מבשלים, ערכנו קניות ועכשיו אנחנו מוכנים ומזומנים לשנס מותניים ולהתחיל לבשל חוויה של עשיה, יצירה, שיתוף, ריחות וטעמים.

 

תהליך הבישול משלב מיומנויות רבות כגון: סבלנות ומחויבות לתהליך, עמידה בזמנים, חלוקת קשב, התמודדות עם תוצאה לא רצויה ולעיתים עם אכזבות ותסכולים. הקשבה להוראות הכנה מול יצירתיות והקשבה לעצמי, התנסות אמיצה עם עולמות חדשים ולא מוכרים, יציאה מאזור הנוחות, נתינה, קבלה, ביקורת של הסובבים, פרגון, העצמה אישית, אסתטיקה, סדר וניקיון, תחושת מסוגלות, שיתוף פעולה, עבודה עצמית, התחשבות, הקשבה ועוד...

טיפול בבישול תורם רבות לפיתוח הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות. נדרש אומץ להאכיל אנשים ולשמח אותם. התוצאה הרצויה פותחת עולם של אפשרויות אין סופיות. טיפול בבישול משרה רוגע ואווירה נעימה על המשתתפים. פעולת היצירה הופכת לחוויה רב חושית מיטיבה ומתגמלת. 

 

:פרטי התקשרות

mikafoodart@gmail.com

050-8432843

  • Facebook Basic Black
  • Instagram Basic Black
  • YouTube Basic Black

הירשמו לעדכונים